Jak dbać o psa zimą?

pieszimaZima potrafi być uciążliwą porą roku zarówno dla właścicieli psów jak i ich podopiecznych. Nie wszystkie psy dobrze znoszą wahania pogody, śnieg i mróz. Nie dla każdego pupila zimowa aura jest sprzyjająca i nie wszystkie rasy są jednakowo przygotowane na „ekstremalne” warunki. Aby zima nie stała się dla zwierzaków koszmarem i żeby nasze psiaki mogły w pełni korzystać z zimowych spacerów należy w tym czasie zaplanować dodatkowe działania w opiece nad czworonogiem.

Ciepłe schronienie
Jeśli nasz pupil mieszka w domu to właściwie nie ma problemu. Natomiast psy, czasami z różnych powodów mieszkające na dworze, należy koniecznie zabezpieczyć przed zimnem i zapewnić im dobrze ocieploną budę. Jej wnętrze najlepiej wyłożyć słomą lub styropianem, gdyż koce czy ręczniki chłoną wilgoć i zwyczajnie zamarzają a przy niskich temperaturach ważne jest, aby pies był odizolowany od wilgoci. Dobrze jest usytuować budę w miejscu osłoniętym od wiatru, najlepiej w zadaszonym kojcu oraz pamiętać o umieszczeniu jego podłogi ponad gruntem. Przy fatalnych warunkach pogodowych nie należy ryzykować zdrowia zwierzaka i powinno się zabrać go do jakiegoś pomieszczenia np.: przedsionka.

Trzeba jednak pamiętać, że zwierzęta, które spędzają cały rok na zewnątrz przyzwyczaiły organizm do innych temperatur. Aby nie fundować im huśtawki termicznej unikajmy umieszczania ich w pomieszczeniu gdzie temperatura wynosi zwykle ponad 20 stopni oraz lokowania ich legowiska przy włączonym grzejniku. Również jeśli masz psa seniora pamiętaj, że marznie on teraz szybciej niż psi młodzieniec, więc nawet jeśli mieszkał całe życie na dworze, postaraj się zapewnić mu na seniorowe psie lata ciepłe schronienie w domu.

Nie możemy zapominać, że zimą nasz pies potrzebuje zdecydowanie więcej kalorii, aby ogrzać organizm. Po konsultacji z lekarzem weterynarii (pamiętajmy że stan zdrowia i potrzeby każdego psa są różne) można rozważyć podawanie bardziej kalorycznej karmy, bogatszej w substancje energetyczne lub w przypadku przeciwskazań zwiększyć nieznacznie codzienne porcje. Warto zadbać także o ciepłe posiłki. W przypadku gdy karmimy psa suchą karmą można polać ją ciepłą wodą. Nie zwiększymy tym oczywiście kaloryczności, ale zapewnimy zwierzakowi namiastkę ciepłego jedzenia. Już w trakcie jesiennej wizyty u weterynarza warto zapytać o włączenie witaminowo-mineralnych suplementów do diety naszego podopiecznego, aby z wyprzedzeniem zadbać o zwiększenie jego odporności w okresie zimowym.

Źródło: http://wegemaluch.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=1170:jak-dbac-o-psa-zima&catid=113:newsy&Itemid=411
← Powrót